Orzechy nerkowca

Zdecydowanie najmniej kaloryczna i najdelikatniejsza propozycja z popularnych orzechów. Nerkowce są częścią owocu nanercza zachodniego. Jest to bliski krewny mango, który występuje w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii, oraz w Indiach, Wietnamie i Afryce Środkowej. Nerkowce mają delikatnie słodki smak i są dość miękkie. W postaci surowej są dla nas trujące, dlatego przed zjedzeniem są suszone oraz prażone bądź gotowane i dopiero w takiej postaci trafiają do naszych sklepów.

Jeżeli chodzi o ich właściwości to mają większą, w porównaniu do laskowych i włoskich, zawartość białka ale mniejszą błonnika. Zawierają też mniej tłuszczu, co przekłada się na niższą kaloryczność – 100g to 553 kcal.

Witaminy i mikroelementy

Nerkowce są świetnym źródłem witaminy K, żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Jeśli wiec zależy ci na zdrowiu psychicznym, silnych kościach i profilaktyce przeciw chorobom wieńcowym, to na stałe włącz je do swojego menu. Owoce nanercza to również duża ilość cynku, który zadba o dobrą kondycję cery, włosów i paznokci, wspomoże koncentrację i zdrowy sen. Nerkowce zawierają też sporą ilość selenu. Jest on ważny dla naszej odporności i prawidłowego działania tarczycy. O jego podaż muszą szczególnie dbać osoby na diecie wegańskiej.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że łupinka nerkowców jest wypełniona żrącym olejkiem.  By go zneutralizować orzechy najpierw się praży, a dopiero wtedy obiera z łupinki.

Kiedy już orzechy nerkowca trafią do twojej kuchni używaj ich często: do deserów, do sałatek, do dań głównych szczególnie azjatyckich oraz zup w formie kremu jako chrupiący dodatek.