Nasiona dodatki do pieczenia chleba

Nasiona dodaje się do wielu potraw, w tym również do chleba. Dlaczego warto to robić? Jakie korzyści odniesiemy ze stosowania kminku, pestek dyni, sezamu i ziaren lnu?

Nasiona – dlaczego warto je stosować?

Zależnie od tego, na jakie nasiona się zdecydujemy, mogą one dostarczyć organizmowi wielu cennych witamin, nienasyconych tłuszczów i innych składników odżywczych. Poza tym nadają potrawom wyrazistego smaku. Jakie nasiona warto dodać do chleba?

Pestki dyni

Ceni się je za wiele minerałów i witamin, których są źródłem. Wśród nich są witaminy: E, C, niacyna, K i wiele innych. Pestki dyni dostarczają takich minerałów jak cynk, żelazo, potas, magnez i fosfor, które mają znaczący wpływ na stabilne funkcjonowanie organizmu. Zawierają także nienasycone tłuszcze, które umożliwiają wchłanianie wielu witamin. Ich regularne stosowanie pomaga w obniżaniu negatywnego cholesterolu we krwi, może spowalniać proces starzenia oraz zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Sezam

Nasiona sezamu uznawane są za wysoko kaloryczne, przede wszystkim ze względu na ilość tłuszczu, jakie zawierają. Są to jednak korzystne, nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na przyswajanie witamin oraz poprawne funkcjonowanie organizmu. Poza tym są pełne białka, węglowodanów, aminokwasów i antyoksydantów. Stosowanie nasion sezamu dostarcza witamin A, E i przede wszystkim wielu witamin z grupy B. Inną korzyścią jest występowanie w nich takich związków mineralnych, jak cynk, fosfor, żelazo, magnez, potas i wapń.

Kminek

Kminek to zioło, które od dawien dawna stosuje się w przypadku występowania różnych schorzeń układu pokarmowego. Często stosowany jest jako dodatek do wielu ciężkostrawnych potraw, ponieważ działa rozkurczowo, poprawia trawienie, ale także ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zaleca się go także stosować w czasie laktacji, aby pobudzić produkcję pokarmu.

Siemię lniane

Siemię lniane znane jest z wielu korzystnych właściwości, takich jak łagodzenie wrzodów, leczenie skóry oraz obniżanie poziomu cholesterolu LDL. Bogate jest w kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik oraz wiele innych korzystnych minerałów i witamin. Ponadto jest źródłem lignan, które pozytywnie przeciwdziałają miażdżycy, a także regulują pracę układu hormonalnego. Stosowanie siemienia lnianego w codziennej diecie pomaga zachowywać zdrowie układu pokarmowego oraz walczyć z przewlekłymi stanami zapalnymi.