Makarony pszenne

Makarony w bardzo dużym stopniu wzbogacają menu, są proste w przygotowaniu, odżywcze. Trudno się dziwić, że tak wiele osób je docenia. Do wyprodukowania lub samodzielnego zrobienia makaronu używa się mąki, wody, soli i opcjonalnie jajek. Informacja na opakowaniu dotycząca tych ostatnich, oznacza ile jaj użyto na kilogram mąki. 

Rodzaje makaronu

Ogromna liczba rodzajów makaronów bierze się stąd, że ich nazwy pochodzą od kształtów, a tych można wymyślać nieskończenie wiele. Oprócz tego do produkcji makaronu używa się różnych rodzajów mąki. W sprzedaży dostępne są makarony suche oraz świeże. Te ostanie zazwyczaj są mrożone lub pakowane próżniowo. Tak jak przy wyborze pieczywa, trzeba mieć świadomość, że wartości odżywcze makaronu w ogromnym stopniu zależą od tego, z jakiej mąki został wyprodukowany. Zapoznanie się ze składem kupowanego produktu zawsze jest pożyteczne, a przy makaronach, jak i przy produktach mlecznych sprawdza się zasada: im mniej składników, tym lepiej. 

Makarony szerokie, to m.in. lasagne i cannelloni. Produkuje się je z twardej pszenicy. Doskonale nadają się na zapiekanki (niektóre wymagają wcześniejszego ugotowania).

Makarony cienkie i długie: spaghetti, bucatini mogą być pełne lub rurkowate. Idealne do gęstych, aromatycznych sosów na bazie pomidorów, oliwy i czosnku.

Makarony długie i płaskie: trenette, tagliatelle, fettucine doskonale komponują się z sosami o kremowej konsystencji. 

Makarony jajeczne charakteryzuje złocistożółty kolor i wyrazisty smak. Bardzo dobrze sprawdzają się podane z łagodnymi sosami lub zupami. Niezastąpione w tradycyjnym polskim rosole.  

Nie bójmy się kurkumy!

Kurkuma to naturalny barwnik, a przy tym bardzo pożyteczna przyprawa. Wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, a jej stosowanie może ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, miażdżycy czy otyłości, działa antyoksydacyjnie. Dlatego jeśli w składzie makaronu znajdziemy kurkumę, oznacza to, że producent po prostu chciał mu nadać żółtawy kolor. Obecność tego składnika w żaden sposób nam nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie.

Fakty i mity na temat makaronów

Opinia że „makaron tuczy”, to mit powtarzany tak często, że z czasem stał się obiegową opinią. Faktem jest, że 100 g suchego makaronu (350 po ugotowaniu), to niecałe 360 kcal. Zwłaszcza makarony gotowane al  dente mają niski indeks glikemiczny. To tłuste sosy i dodatki odpowiadają za nadmierny przyrost wagi, dlatego warto zastanowić się nad tym, z czego je przygotowujemy (lub, w przypadku gotowych, co zawierają w składzie).